Contact us:*e-Mail: office@stampland.net*|*Tel.: +4-0722.714.394*|*Fax: +4-0318.166.897*|*Yahoo ID: laszlo_kallai

Best view with Mozilla Firefox

Sunday, August 10, 2008

JO 2008 - Alina Dumitru a cucerit primul titlu olimpic la judo din istoria României

Românca Alina Dumitru s-a impus, sâmbătă, prin ippon, în finala categoriei 48 de kilograme din turneul de judo, în faţa cubanezei Yanet Bermoy, câştigând astfel medalia de aur, prima din istoria acestui sport în România şi prima a delegaţiei noastre la această ediţie a JO. În turul doi românca a trecut de unguroaica Éva Csernoviczki, în timp ce în sferturi a învins-o prin ippon pe coreanca Youngran Kim. Alina Dumitru s-a impus în semifinale în faţa campioanei olimpice Ryoko Tani (Japonia).
Alina Dumitru s-a născut în Ploieşti şi va împlini la sfârşitul lunii august 26 de ani. A început să practice judo în clasa a V-a. În palmaresul româncei sunt cinci medalii de aur şi una de bronz la europene, nouă titluri la Cupa Mondială, şase locuri doi şi nouă locuri trei la aceiaşi competiţie. La Campionatele Mondiale de Juniori, Alina Dumitru a cucerit o singură medalie de aur. În 2004 la Jocurile Olimpice de la Atena, românca a ocupat locul 5.